Tellusgruppens styrelse föreslår efterutdelning
Publicerat: 2025-09-30
IR - regulatoriska
Styrelsen för Tellusgruppen AB (publ.) föreslår efterutdelning om 10 öre per aktie.
Tellusgruppen har sedan noteringen i april 2021 haft och kommunicerat en inriktning om att vara ett utdelande publikt bolag. Koncernens lönsamhet har utvecklats i en positiv riktning under det senaste året och den finansiella stabiliteten har förbättrats markant. Därför föreslår styrelsen en utdelning under innevarande år om 10 öre per aktie. Den föreslagna utdelningsnivån är vald med utgångspunkt i att upprätthålla en god balans mellan bibehållen finansiell styrka, med utrymme för fortsatta investeringar och förvärv, samtidigt som aktieägarna ska kunna få utbetalt en del av företagets vinst som utdelning.
Tellusgruppen vill attrahera investerare som ser innehav av bolagets aktier som en långsiktig placering med hållbar avkastning, vilket också sammanfaller med våra medarbetares och vårdnadshavarens intressen om en stabil och uthållig verksamhet. Styrelsen är av uppfattningen att god verksamhetskvalitet förenas med rimlig lönsamhet för alla slags bolag, inklusive dem i vår bransch.
Styrelsen kommer att kalla till extra bolagsstämma den 4 november 2025 och för stämman lägga fram förslag om efterutdelning enligt ovan, vilken uppgår till en total utdelning om 1 775 541,90 kronor.
Styrelsen föreslår att avstämningsdag för rätt till utdelning ska vara den 6 november 2025. Om stämman beslutar i enlighet med styrelsens förslag beräknas utdelning utbetalas genom Euroclear Sweden AB:s försorg den 11 november 2025 till de som på avstämningsdagen är införda i aktieboken.
Samtliga handlingar kommer att finnas tillgängliga i god tid före bolagsstämman.
Denna information är sådan information som Tellusgruppen är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2025-09-30 08:00 CEST.
Om Tellusgruppen AB (publ)
Tellusgruppen är en långsiktig ägare av välskötta bolag inom sektorerna för utbildning och för barnomsorg. Koncernen är för närvarande huvudman för 28 förskolor, sju grundskolor och tillhandahåller även barnpassning och utbildningstjänster.
Tellusgruppen bildades 2012 som moderbolag för Tellusbarn (Tellusbarn grundades år 2007) och som plattform för framtida expansion inom utbildnings- och barnomsorgssektorn.
Tellusgruppens affärsidé är att starta, driva och utveckla lönsamma och växande dotterbolag som erbjuder högkvalitativa, nyskapande och efterfrågade verksamheter inom sina respektive områden.
För ytterligare information
Thomas Gür, styrelseordförande Tellusgruppen AB
thomas.gur@tellusgruppen.se
Richard Bengtsson, kommunikationschef Tellusgruppen AB
richard.bengtsson@tellusgruppen.se
Certified Adviser
Bolagets Certified Adviser är Mangold Fondkommission AB som nås på telefonnummer 08-503 015 50 och på e-post, ca@mangold.se.