AI i skolan handlar om tid för eleverna

Publicerat: 2026-04-21

  

Övrigt

Tellusgruppen satsar på AI i skolan tillsammans med Google. Genom en praktisk utbildningsserie, ledd av Undervisningsdesign och Julia Perdsjö, får lärare konkreta verktyg att använda direkt i undervisningen. Satsningen är en del av ett större arbete där Tellusskolan kombinerar kompetensutveckling med utvecklingen av det egna skolsystemet Kentaur.

AI i skolan

Från fråga till praktik

AI i skolan diskuteras ofta i stora ord. För Julia Perdsjö handlar det om något betydligt mer konkret:

– Tanken är att gå från “vad är det här?” till “hur gör jag det här på måndag?”, säger hon.

För Tellusgruppen är detta inte en enskild insats, utan en medveten och långsiktig satsning. Målet är att ge lärare verktyg som frigör tid, stärker undervisningen och gör AI till en naturlig del av arbetet. Utbildningen genomförs tillsammans med Google och fokuserar på praktisk användning i vardagen.

Julia beskriver också hur synen på AI kan förändras:

– Vi vill flytta fokus från AI som ett abstrakt hot till att se det som en kraftfull kollega.

AI som stöd i undervisningens vardag

En av de tydligaste effekterna handlar om tid och energi. Med verktyg som Gemini kan lärare snabbt skapa material som annars tar lång tid att producera, samtidigt som NotebookLM fungerar som en strukturerad och källbaserad assistent i planeringen.

Hon lyfter hur det påverkar lärarrollen:

– Fokus flyttas från produktion till interaktion. Läraren får mer energi över till att möta eleverna.

Det är också här satsningens riktning blir tydlig. AI ska inte läggas ovanpå det befintliga arbetet, utan användas för att stärka det pedagogiska mötet. Hon ser också hur många lärare överraskas av möjligheterna:

– Det som överraskar mest är att AI kan fungera som en pedagogisk sparringpartner. Den kan hjälpa till att nyansera perspektiv och skapa inkluderande material.

Det öppnar för en undervisning där fler elever kan mötas utifrån sina behov, samtidigt som läraren får bättre stöd i planering och genomförande.

En strategisk satsning på kompetens och system

Tellusgruppen har valt att genomföra utbildningen inom arbetstid. Hon betonar varför det är avgörande:

– Det är helt avgörande. Annars riskerar man att lämna både lärare och elever ensamma i den här utvecklingen.

Genom att göra detta som en gemensam satsning skapas en gemensam nivå och ett gemensamt språk kring AI i undervisningen. Samtidigt är utbildningen en del av ett större utvecklingsarbete där Tellusgruppen parallellt utvecklar Kentaur, ett skolsystem där AI integreras i lärarens dagliga arbete.

Googleverktyg som Gemini och NotebookLM används i undervisningen här och nu, medan Kentaur representerar nästa steg – att bygga in AI direkt i de system där lärare arbetar varje dag. Det innebär att kompetensutveckling och systemutveckling går hand i hand.

Läs mer om Kentaur här

Mer tid för eleverna

AI i skolan handlar i grunden inte om teknik, utan om att frigöra tid, skapa bättre förutsättningar och stärka lärarens profession. Genom satsningen tar Tellusskolan ett aktivt steg i att utveckla undervisningen, både genom att stärka lärarnas kompetens och genom att forma framtidens digitala lärmiljöer.

Inom Tellusgruppen genomförs satsningen i flera verksamheter, däribland Omniglot som arbetar med modersmålsundervisning.
Läs mer om hur AI används som stöd i undervisningen inom Omniglot.