Tellusgruppen lanserar Knottie som nytt varumärke inom barnpassning

Publicerat: 2026-05-04

  

Verksamhet

Tellusgruppen AB (publ.) lanserar ett nytt varumärke inom barnpassning, Knottie. Satsningen kompletterar bolagets befintliga erbjudande under Nanny by Tellus och syftar till att bredda marknadsnärvaron, öka skalbarheten samt skapa ett mer differentierat kunderbjudande.
Knottie

Barnpassningsmarknaden har under de senaste åren påverkats av en pressad hushållsekonomi och minskande barnkullar. I takt med att de ekonomiska förutsättningarna gradvis förbättras ser Tellusgruppen nu en möjlighet att ta en mer offensiv position inom affärsområdet.

Genom lanseringen av Knottie skapar bolaget en tydligare struktur mellan sina varumärken:

Nanny by Tellus fortsätter att positioneras som ett etablerat premiumerbjudande med fokus på kontinuitet, kvalitet och långsiktiga relationer.

Knottie introduceras som ett flexibelt och tillgängligt alternativ, med fokus på enkelhet, snabb matchning och ett digitalt förstärkt erbjudande.

Denna uppdelning möjliggör en mer precis segmentering av marknaden och en bättre anpassning till olika familjers behov och betalningsvilja. Parallellt med lanseringen implementeras ett nytt systemstöd och en uppdaterad digital plattform, utvecklad i linje med Tellusgruppens bredare tekniksatsningar. Plattformen förväntas förbättra matchningen mellan familjer och barnvakter, minska ledtider i bokning och uppstart samt effektivisera interna processer och administration.

För Tellusgruppen innebär satsningen ökade möjligheter till skalfördelar och förbättrad lönsamhet över tid.

– Barnpassning är ett område där efterfrågan i grunden är stark, men där erbjudandet behöver utvecklas i takt med förändrade förutsättningar hos barnfamiljer. Med Knottie skapar vi ett kompletterande varumärke som gör oss mer relevanta för fler målgrupper, samtidigt som vi stärker effektiviteten i vår leverans genom ny teknik, säger Bijan Fahimi, vd för Tellusgruppen.

Affärsområdesansvarig lyfter fram vikten av att möta olika behov i ett föränderligt marknadsläge:

– Vi ser tydligt att kundbehoven inom barnpassning blir allt mer differentierade. Vissa familjer efterfrågar kontinuitet och långsiktighet, medan andra prioriterar flexibilitet och snabb tillgänglighet. Med Knottie kan vi möta båda dessa behov mer träffsäkert och samtidigt skapa bättre förutsättningar för tillväxt inom affärsområdet, säger Gabriel Gjerss, affärsområdesansvarig för barnpassning på Tellusgruppen.

Läs mer på www.knottie.se

För mer information, vänligen kontakta:
Gabriel Gjerss
gabriel.gjerss@tellusgruppen.se